Lion Olmak

Nasıl Lion Olunur?

Bir yıl üyeliğini doldurmuş ve üyelik gerekliliğini yerine getirmiş bir lion’un önerisi ile, kulübün adayı araştırması sonucunun olumlu olması halinde, kulüp yönetim kurulunun onayı ve daveti ile aday üye olunur. Belirlenmiş bir süre kulüp çalışmalarına ve toplantılarına aday olarak katıldıktan, gerekli eğitimleri aldıktan sonra bir giriş töreni ile üyeliğe kabul edilir. Bir Lions Kulübüne üye olmanın neler kazandırdığını daha iyi anlayabilmek için bir Lion ile görüşmek aslında en çok önerilen yollardan birisidir.

Lions Kulüplerine Kimler Üye Olabilir?

18 yaşını bitirmiş, Atatürk ilkelerine bağlı, iyi ünlü, karakterli, ahlaklı, güvenilir, açık fikirli, başkalarına saygılı, aile yaşamında ve çevresinde sorumluluk sahibi, özverili ve toplumda yeri olan bir iş ya da meslek sahibi, hizmet sever, medeni haklarını kullanmaya yeterli, Lions törel ilkelerine ve amaçlarına uygun niteliklere sahip kişiler Lions Derneğine üye olabilirler. Türk vatandaşı olmayanların Lions Kulüplerine üye olabilmeleri için ikamet hakkına sahip olmaları koşulu aranır.

Üyeliğin Yararları

Lions kulüplerine üye olmanın pek çok yararı vardır. Bunlardan bazıları; gereksinim içinde bulunanlara yardım etmenin eşsiz doyumu, toplumumuzda bir fark oluşturmak, tüm dünyada gereksinim içinde olanlar üzerinde bir etki meydana getirmek, liderlik ve kişisel becerilerinizi geliştirmek, toplumun gereksinimlerini karşılamak için el birliği ile çalışmak, yeni insanlarla tanışmak, bir hizmet dokusu oluşturma fırsatı ve çeşitli vesilelerle seyahat fırsatları…

Hoşgeldiniz kitapçığı sizin için Lions hakkındaki özet bilgileri içermektedir.

Neden Lions?

Bir Lions Kulübü Üyesi Olmak…

Eğer gönüllü olmak, proje liderliği, ağ oluşturmak ve eğlenmek istiyorsanız – tüm bunları ve daha fazlasını bir Lions kulübü üyesi olarak yapabilirsiniz. Bir Lion olarak yerel gönüllülük projelerine katılarak hem kendi toplumunuzun hem de dünya çapındaki başka toplulukların gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Önemli bir şeyin parçası olmak el broşürü size Lion olmak konusunda çok net bir fikir verecektir.

Gerçek katılımlı toplantılarda buluşan bir yerel kulübe veya internet üzerinden buluşan bir sanal kulübe; hatta kişisel meslek, ilgi alanı veya hobinize uygun bir “özel ilgi alanı kulübüne” katılabilirsiniz. Çevreyi korumak için yerel bir proje planlayabilirsiniz. Çalışan dar gelirlilere yardım etmek için gözlüklerin geri dönüşümüne yardımıcı olabilir ya da uzak bir köye temiz su ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin paylaşıyor, umursuyor ve değişiklik yaratıyor olacaksınız.

Uluslararası Gönüllüler ve Dostlar Ağına Katılın ve farkı görün:

• Lions bir liderlik okuludur: Kendine lider’lik edemeyen başkalarına hiç edemez! Lions ile kişisel gelişiminize katkıda bulunur, önce kendinize sonra da topluma liderlik etmeyi başarırsınız… Neden liderlik eden siz olmayasınız?

• Hizmet etmenin hazzı: Daha az şanslı olanlara yaşam konforu sağlamak, toplumu daha ileriye taşımaya katkıda bulunmak, getireceği iç huzur ile aslında önce kendi hayatınıza huzur ve coşku getirir, yaşamınıza anlam kazandırır, hizmet ederken aslında hizmet alırsınız… Neden bu huzuru yaratan siz olmayasınız?

• Sorunu çözmek, sorunu tanımak ile başlar: Ancak farkında olabildiğimiz hatta bizzat yaşadığımız sorunları, çözmek için daha büyük heyecanla çalışırız. Eğer sizi mutsuz kılan bir sorunun, aslında toplumda geniş bir kitlenin ortak sorunu olduğunu görebiliyorsanız, çözüme götürecek en etkili kişi siz olabilirsiniz, hedef odaklı çalışma ekibinin lideri neden siz olmayasınız?

• Sosyal doyum: “İnsan” olmanın başlıca koşullarından birisi sosyal olmak ise, oluşturacağınız sosyal çevrenizin türünü siz belirlemelisiniz… Aynı düşünce ve yaklaşımı paylaştığınız kişilerle sosyal çevrenizi oluşturabilirsiniz, ancak birbiri ile farklı değerler alışverişi yapabilecek kadar zengin çeşitlilik gösteren bir ortamda çıtayı yükseltebilirsiniz… Çıtanın yerini belirleyen neden siz olmayasınız?

• Yaşamı zenginleştirmek: “Yaşamak için sadece soluk alıp vermem yeterli” diyenlerden değilseniz, soluğunuzu daima en iyi koşullarda tüketmek tercihiniz olmalı… Ülkenin ve dünyanın değişik yerlerini gezip görmek, farklı kültürleri yaşamak gibi… Kendinizin ve yakın çevrenizin yaşamını zenginleştirmek için düğmeye basan neden siz olmayasınız?

• Sesinizi duyurmak: Sizi duysunlar istiyorsanız, etkili biçimde ses vermeyi bilmeniz gerekir… Bu, ancak güçlü iletişim becerileri edinmek ve geliştirmek ile mümkündür… Neden kendinizin ve çevrenizin sesi siz olmayasınız?

Evet, bu nedenlerle, hizmet ederken kendi dünyasını aydınlatanlardan olmaları için, insanları Lion olmaya davet ediyoruz…
Peki, tüm bunlara rağmen, ısrarla sormak istiyoruz:

Neden onca STK içinde Lions? Diğerleri toplum için daha az yararlı olduğu için mi? Organizasyonları daha küçük veya düzensiz olduğu için mi? Elbette Hayır…

Lions’un yüce amaçları, uluslararası ödül almış düzenli organizasyon yapısı dışında, üyelerini, yani bizleri bir arada tutan çok önemli bir özelliği daha var: Bizleri çok özel bir harçla birbirimize sıkı sıkıya adeta tutkallayan bir harç… demirden, çimentodan oluşan bir harç… bu harcın malzemeleri; sevgi, saygı, anlayış, hoşgörü, dotluk, kardeşlik’tir…

Lions’un kurumsal yapısı, Liderlik öğretileri, yarattığı dinamizm ve sinerjisi yanında, bu özel harç sayesinde, birlikteyiz…
Mutluluğun, üzüntünün, sorunların ve daha nice insani olmazsa olmazın paylaşımını yaşadığımız için buradayız…

Üyelik Tipleri

Size Tam Uyan Üyeliği Seçin…

Lions külüpleri neredeyse dünyanın her köşesindeki farklı toplumlarda çok çeşitli insanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle bizler de üye olmanın ve hizmet etmenin birden çok yolunu sunuyoruz. Lions kulüpleri, üniversite öğrencileri, çocuklar, yetişkinler ve aileler için gönüllülük programları sunmaktadır.

– Geleneksel Üyelik: Gönüllülük programlarıyla, toplumsal hizmetlerle ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekle ilgileniyor musunuz? Uluslararası Lions Kulüpleri (LCI) toplumdaki bireylere yerel gönüllülük projelerinde bir grup olarak beraber hareket etme olanağı sunuyor. Bireylerin, kulüpler ve LCI tarafından belirlenen üyelik koşullarına uymaları beklenmektedir. Bugün üyelik için ilk adımı atın. Yörenizdeki bir kulüple irtibata geçin, toplantılarına katılmak için başvurun.

– Aile Üyeliği: Ailenizle beraber katılabileceğiniz özel gönüllülük programları mı arıyorsunuz? Aile üyeliği akrabaların daha düşük aidatlar ile, toplu olarak gönüllü olmasını sağlamaktadır. Aile üyeleri üyelik koşullarını yerine getirmeli, aynı evde ikamet ediyor olmalı ve aynı kulübe üye olmalıdırlar. Çocuklar üye olamazlar ancak 12 yaş altı çocukların yaşam boyu başkalarına yardıma adanmış bir kişilik yaratmalarına önayak olan “Yavrukurt Programı”na katılabilirler. Eğer ailenizin birden çok üyesi bir kulübe katılıyorsa aile üyeliği istediğinizi belirtiniz.

– Öğrenci Üyeliği: Öğrenci gönüllü programlarımız yeni arkadaşlar edinmenizi ve aynı zamanda toplumunuzdaki diğerlerine yardım etmenize olanak tanır. Öğrenci üyeliği ile aidatlarınız düşecektir. Bir eğitim kurmunda kayıtlı iseniz ve yasal reşit olma yaşı ile 30 yaş arasındaysanız, katıldığınız kulübe öğrenci üyeliğinin avantajlarından yararlanmak istediğinizi belirtiniz.

– Leo’dan Lion’a Üyelik: Halihazırda ya da eskiden bir Leo kulübü üyesi iseniz ve yasal reşit olma yaşı ile 30 yaş arasındaysanız daha düşük aidatlarla bir Lion olarak günüllülük hareketinize devam etme fırsatını kaçırmayın.